spot_img

Završni sloj trajnog ravnog krova

Seriju članaka na temu obrnutih ravnih krovova nastavljamo predstavljanjem sistemskih rješenja uz izvedbu različnih završnih slojeva obzirom na način upotrebe krova.

Do sada smo više pažnje posvetili odabiru odgovarajuće hidroizolacije, te njezine zaštite odgovarajućom toplinskom izolacijom, te o izvedbi sloja u nagibu, pomoću FIBRANxps INCLINE, koso rezanih ploča i objasnili zašto je mudro razdjelni sloj odabrati membranu za bržu odvodnju.

Jednostavan sustav obrnutog ravnog krova omogućuje nam izvođenje vrlo različitih završnih obloga, kao što je prikazano na ovom grafičkom prikazu.

· nosiva krovna konstrukcija,

· sloj u nagibu,

· hidroizolacija,

· toplotna izolacija,

· razdjelni sloj i

· završni sloj

Obrnuti se ravni krov sastoji od osnovnih slojeva:

Nakon što smo odlučili sloj u nagibu izvesti pomoću FIBRANxps INCLINE koso rezanih ploča toplotne izolacije, te da je vrijedno razmisliti o upotrebi FIBRANskin SEAL razdjelnog sloja, koji istovremeno obavlja funkciju brže odvonje vode, ali i omogućava da manje količine vode koja eventualno prodre unutar slojeva toplotne izolacije, polako ishlapi natrag u atmosferu, zahvaljujući paropropusnoti ove membrane.

Možemo reći da je osnova obrnutog ravnog krova univerzalna. Bez obzira na to za kakav smo se završni sloj odlučili, baza obrnutog ravnog krova, koje uključuje toplinsku izolaciju i hidroizolaciju, se ne mijenja. To ujedno znači, da se namijena obrnutog ravnog krova može kasnije promijeniti bez većih problema.

U principu se, obzirom na namjeravanu upotrebu, ravni krovovi dijele na:

  1. neprohodne,
  2. prohodne,
  3. ozelenjene i
  4. provozne krovove.

Pogledajmo osnovne karakteristike pojedinih vrsta OBRNUTIH RAVNIH KROVOVA.

  1. Neprohodni krov

Nije namijenjen redovitom korištenju. Osnovna mu je funkcija zaštititi zgradu od vanjskih i vremenskih utjecaja. Pristup na krov je dostupan samo onima koji ga održavaju sam krov ili strojarske instalacije koje se često na njima ugrađuju. Neprohodni ravni krov je obično prekriven slojem šljunka, koji nudi dodatnu zaštitu donjih slojeva od vanjskih utjecaja. Šljunak  se uvijek ugrađuje na razdjelni sloj, koji može biti od raznih membrana (PE folija, geotekstil) kao što je vodonepropusna membrana FIBRANskin SEAL.

Smjernice za projektiranje obrnutih krovova (ÖNORM B 6253)

Čak i najjednostavniji sustav obrnutog ravnog krova, mora imati funkcionalne slojeve: plohu u nagibu min. 2%, hidroizolaciju, osnovnu toplotnu izolaciju i balast, koji sve to skupa drži na mjestu. U ovakvom je sustavu hidroizolacija slobodno položena, tj. nije ju potrebno mehanički učvrstiti po cijeloj plohi, već samo na karakterističnim mjestima: oko prodora, uz rub krova i sl. Balast bi se teoretski mogao staviti i direktno na toplotnu izolaciju, međutim tu se krije nekoliko problema. Ako zanemarimo činjenicu da je put vodi i sitnim česticama otvoren da se zadrži između slojeva XPS-a, puno je važniji moment raspoređenja težine balasta. Bez razdjelnog sloja u vidu geotekstila ili folije za bržu odvodnju vode, balast bi opteretio samo ploču na kojoj se nalazi, te bi u tom slučaju trebalo računati uzgon. U slučaju začepljena slivnika, voda bi različito dizala ploče XPS-a, ovisno o njihovoj debljini, odnosno težini. Razdejlna folija pomaže u ravnomjernijem prijenosu opterećenja, te je na taj način, neovisno o debljini, odnosno težini XPS-a, dovoljno računati samo silu sisanja vjetrom, te u odnosu na to odrediti težinu balasta. U pravilu se pokazuje dovoljnim, da je šljunak debljine 6-8 cm, težine 80-100 kg/m2, dovoljno opterećenje u većini slučajeva.

Primjer slojeva neprohodnog obrnutog ravnog krova u OPTIMO sustavu:

– šljunak
– FIBRANskin SEAL
– FIBRANxps 300-L
– hidroizolacija
– FIBRANxps INCLINE
– nosiva konstrukcija

  1. Prohodni krov

Predstavlja dodatnu korisnu površinu i proširenje životnog prostora. Može se koristiti kao terasa za druženje i rekreaciju ili da na njemu formiramo krovni vrt, pa čak i sportsko igralište. Završni slojevi u ovom slučaju mogu biti vrlo različiti. Najčešće se koristi obloga od dasaka, kamene ili betonske ploče na podmetačima i keramičke pločice na cementnom estrihu.

Primjer slojeva prohodnog obrnutog ravnog krova u OPTIMO sustavu:

– betonske ploče na podmetačima
– FIBRANskin SEAL
– FIBRANxps 300-L
– hidroizolacija
– FIBRANxps INCLINE
– nosiva konstrukcija

  1. Ozelenjeni krovovi

U gusto naseljenim područjima, ozelenjavanjem krovova vraćamo prirodi ono što smo joj gradogradnjom oduzeli. Uz ljepšu sliku neposredne životne sredine, mogućnosti uzgoja ukrasnih ali i jestivih biljnih vrsta, zelenilo na krovovima pomaže poboljšanju urbane mikroklime, te doprinosi smanjenju formiranja urbanih toplinskih otoka. Zidovi građevina, kao i asfaltne prometne površine, veliki su akumulatori sunčeve topline, koja se isijava natrag u našu neposrednu okolinu i time doprinosi povećanju temperature u gradovima, za nekoliko stupnjeva više, u odnosu na prigradska i ruralna područja gdje je gustoća izgradnje znatno manja. Ovaj efekat ne povlači za sobom samo veću potrošnju energije za hlađenje, nego  utječe i na zdravlje ljudi koji su u klimatiziranim prostorima izloženi alergenima koji se nakupljaju u filterima, kao i nerealno niskim temepraturama unutar prostorija, što može donijeti nezdravi šok tijelu pri izlasku van, u pregrijani gradski okoliš.

Zeleni se krovovi svrstavaju u tri kategorije: ekstenzivno, jednostavno intenzivno i intenzivno ozelenjene krovove. Ekstenzivne je krovove lakše održavati. Na njima sadimo bilje koja uspijeva na manjem sloju plodnog  supstrata. Intenzivni krovovi, su u pravilu zasađeni zahtjevnijom vegetacijom, dubljeg korijene, koji zahtijeva ne samo deblju podlogu supstrata, nego i navodnjavanje, češće održavanje, a često proizvođači hidroizolacija, zahtijevaju da se kod ovakvih krovova dodatno ugradi i protukorijenska zaštita. Jedostavni intenzivni zeleni krovovi su uglavnom zasađeni nižim pokrivačima tla ili travnjacima, koji ne zahtijevaju velike debljine supstrata, ali zahtijevaju intenzivnije održavanje.

Kod projektiranja obrnutog zelenog krova, za izračun nosivosti konstrukcije, treba uzeti u obzir specifičnu težinu supstrata u slegnutom stanju (treba uračunati faktor slijeganja koji je specifičan za različite sastojine). Težina slegnutog supstrata se računa u stanju prirodno zasićenom vlagom, te ovisno o granulatu, kojeg ima i do 80% u sastojini, može isznositi od  800 do1600 kg/m3. Pri tome, ne treba zaboraviti ni težinu bilja, u predviđenoj veličini koju će doseći u zreloj fazi rasta. Donja tablica donosi orjentacione vrijednosti

Opterećenja vegetacijom ovise o gustoći sadnje i veličini bilja)

Primjer slojeva ekstenzivno ozelenjenog obrnutog ravnog krova u OPTIMO sustavu:

– plodni supstrat i bilje
– geotekstil (FIBRANfilter SF32)
– drenažno-akumulacijski sloj
– FIBRANskin SEAL
– FIBRANxps 300-L
– hidroizolacija
– FIBRANxps INCLINE
– nosiva konstrukcija

 

  1. Provozni ravni krovovi

Omogućuju izgradnju prilaza i parkirališta. Naravno, u fazi projektiranja moramo obratiti pažnju na dovoljnu nosivost konstrukcije i tlačnu čvrstoću toplinske izolacije. Zbog očekivanih većih opterećenja koja proizlaze iz prometnog opterećenja, potrebno je odabrati toplinsku izolaciju veće tlačne čvrstoće – najmanje 500 kPa ili više.

Primjer slojeva provoznog obrnutog ravnog krova u OPTIMO sustavu:

– provozni sloj (posteljica + habajuća površina)
– FIBRANfilter SF32
– FIBRANxps 500-L (ali 700-L)
– hidroizolacija
– FIBRANxps INCLINE (500 kPa ili 700 kPa)
– nosiva konstrukcija

Za većinu opisanih primjera završnih obloga  dovoljna je osnovna vrsta toplotne izolacije od ekstrudiranog polistirena (XPS), poput FIBRANxps 300-L, nazivne tlačne čvrstoće 300 kPa. U slučaju provozne površine krova, očekivana opterećenja su veća od dopuštenih opterećenja. U tom slučaju možemo odabrati toplotnu izolaciju veće tlačne čvrstoće, poput FIBRANxps 500-L ili FIBRANxps 700-L.

Razlog upotrebe XPS toplotne izolacije u obrnutim ravnim krovovima, je u njegovim superiornim svojstvima u usporedbi s drugim toplotnim izolacijama. Najvažniji je faktor toplotne provodnosti, koji zbog niske vodoupojnosti XPS-a, čak u uvjetima vlage, zadržava svoju vrijednost.

Tlačna čvrstoća je također vrlo važna, jer toplinska izolacija os XPS-a može izdržati iznimno velika tlačna naprezanja, bez značajnih deformacija, čime je omogućeno precizno izvođenje različitih završnih obloga.

Ljepota obrnutog ravnog krova ogleda se u njegovoj završnoj površini. Na takvom krovu možemo urediti mjesto za druženje, piknike, mali park ili povrtnjak, a na većim zgradama površina se može koristiti kao sportsko igralište ili parkiralište. Ravni krov također može ostati nepristupačan, odnosno neprohodan, bilo da je zasut šljunkom ili ozelenjen biljem koja zahtijeva samo povremeno održavanje, kao što su žednjaci (Sedum sp.).

U kasnu jesen i proljeće je definitivno vrijeme za pregled ravnog krova. Čak i onog koji nije namijenjen svakodnevnoj upotrebi. S krova treba očistiti lišće, kao i sve ostalo što ne spada na krov, a što se nakupilo tijekom godine. Slivnike je potrebno redovito čistiti, najmanje dva puta godišnje, jer će tek tada ravni krov dugo i u potpunosti služiti svojoj svrsi.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE