Nakon sprovedenog idejnog arhitektonskog konkursa i izrađene tehničke dokumentacije predviđena je intervencija na postojećoj zgradi „Tereza” koja se nalazi u centralnom dijelu Univerzitetskog grada u Banjoj Luci.
4+arhitekti
Autori: Saša i Malina Čvoro
Godina projektovanja: 2011 – 2012.
Godina realizacije: 2012 – 2023.
Površina: 7.200,00 m2
Autor fotografija: Relja Ivanić
Ideja o izgradnji nove zgrade Fakulteta predstavlja težnju svih zaposlenih od osnivanja, 1996.godine do danas. Nakon sprovedenog idejnog arhitektonskog konkursa i izrađene tehničke dokumentacije predviđena je intervencija na postojećoj zgradi „Tereza” koja se nalazi u centralnom dijelu Univerzitetskog grada u Banjoj Luci. Postojeći objekat je izgrađen 1889. godine za vojne potrebe i bio je u lošem stanju prije početka radova. Intervencija je obuhvatila sanaciju, rekonstrukciju, dogradnju i dogradnju postojećeg objekta. Cilj projekta je bio da se sačuva karakter postojeće zgrade i da se kroz transformaciju unese novo značenje u prostor.
Potencijalno težište objekta se nalazi u međuprostoru između postojeće zgrade i novog, dograđenog dijela. Ova prostrana unutrašnja „ulica“ između starog i novog je poligon za interakciju između programa i njegovih korisnika. Unutar transparentnog prostora, gdje su dva dijela zgrade istovremeno odvojena i ujedinjena, preplitanjem funkcija, svi tokovi i komunikacije unutar fakulteta koncentrisani su na mostovima, galerijama i stepeništima. Upravo zbog ovako postavljene „ulice“ i značaja koji se daje funkciji i namjeni zgrade kao „laboratorije znanja“ koja u svakom dijelu komunicira sa enterijerom i eksterijerom. Ovaj prostor dobija na značaju ako projekat posmatramo sa aspekta osvetljenja, jer je projektovana udaljenost i širina između starog i dograđenog dijela fakulteta omogućila višeslojnu sunčevu svjetlost za sve dijelove objekta. Istovremeno, kuća uvlači neposredno prirodno okruženje u sebe.
Prostorne potrebe u funkcionalnoj organizaciji objekta zahtijevale su konstruktivne elemente većih raspona i primjenu nestandardnih oplatnih sistema. Za konstruktivni sistem nadograđenog dela objekta izabran je laki skeletni čelik, koji je spojen sa tankom armirano-betonskom pločom. Ovakav koncept sistema strukturalne nadogradnje, uključujući lake unutrašnje pregrade i obloge, nije bitno uticao na postojeću masivnu konstrukciju objekta. Snažan kontrast između starog i novog dijela zgrade i jasan naglasak na njihovom odnosu sa upotrebom materijala i izborom konstrukcije. Upravo zbog ovako postavljene „ulice“ i značaja koji se daje funkciji i namjeni zgrade koja u svakom dijelu komunicira okolnim prostorom.
Obim i karakter energetske efikasnosti određen je procjenjenim budućim energetskim performansama zgrade, koji određuje maksimalnu potrošnju energije za grijanje (i hlađenje objekta) u iznosu do 15 kVh/m2 godišnje i potrošnju primarne energije do 120 kVh/m2 godišnje. Glavni izvor toplote u objektu su toplotne pumpe koje rade po sistemu voda – voda. Energetski koncept se zasniva na pasivnoj optimizaciji zgrade, uključujući opsežno izbegavanje spuštenih plafona kako bi se iskoristile raspoložive skladišne mase. S obzirom na ove mere, novoprojektovana zgrada spada u B kategoriju niskoenergetskih objekata.