spot_img

Zoja Zoković Krivić: Mladim arhitektima želim poručiti da cijene sebe i svoj rad

Od malih nogu sam voljela stvarati i kreirati, bilo to slikanje, crtanje ili stvaranje prostora za raznorazne lutke i figure. Tek sam na fakultetu shvatila tu poveznicu iz djetinjstva, da je arhitektura uvijek bila prisutna u mojoj igri. Danas se rado sjetim svojih kreacija iz djetinjstva, te se nadam da napredak tehnologije neće oduzeti takva iskustva novim generacijama.

U narednim redovima čitamo razgovor sa arhitekticom Zoja Zoković Krivić. Studio za arhitekturu i dizajn Ground Floor je pokrenula s prijateljicom i kolegicom s fakulteta Tajanom Pandžić 2019 godine. Razgovarali smo o ljubavi prema arhitekturi, projektima na kojima rade i arhitekturi u Hrvatskoj.

Zoja Zoković Krivić, mag.ing.arch.

GROUND FLOOR d.o.o.

Za početak, recite nam nešto više o sebi?

Zovem se Zoja Zoković Krivić i rođena sam 1992. godine u Splitu. Nakon završene srednje škole upisala sam Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu na kojem sam 2016. godine stekla zvanje magistre inženjerke arhitekture. Uskoro sam se zaposlila u jednom splitskom uredu gdje sam stekla potrebno iskustvo, a danas sam ponosna suvlasnica studija za arhitekturu i dizajn Ground Floor.

Otkud ljubav prema arhitekturi?

Od malih nogu sam voljela stvarati i kreirati, bilo to slikanje, crtanje ili stvaranje prostora za raznorazne lutke i figure. Tek sam na fakultetu shvatila tu poveznicu iz djetinjstva, da je arhitektura uvijek bila prisutna u mojoj igri. Danas se rado sjetim svojih kreacija iz djetinjstva, te se nadam da napredak tehnologije neće oduzeti takva iskustva novim generacijama.

Kako je krenula vaša priča u svijet arhitekture?

Kroz gimnaziju nisam pretjerano razmišljala čime se želim baviti u životu, ali sam znala da bih se voljela baviti nečim kroz što se mogu kreativno izražavati. Kad je došlo vrijeme za izbor studija, izbor je vrlo jednostavno pao na studij arhitekture u Splitu. Bio mi je prvi na listi, te volim misliti da je tako trebalo biti.

Ko su vam uzori u arhitekturi, čiji rad posebno cijenite?

Otkad imam svoj studio, posebno cijenim rad svih svojih kolega koji uspješno stvaraju dobru arhitekturu i provode je u djelo.

Gdje se vidite u budućnosti?

Vidim se i dalje u svom studiju, ali sa većim brojem uspješnih projekata iza sebe.

Recite nam više o svom studiju?

Studio za arhitekturu i dizajn Ground Floor sam pokrenula s prijateljicom i kolegicom s fakulteta Tajanom Pandžić 2019. godine. Ideja se rodila na jednoj od zajedničkih kava dok smo još radile u drugim arhitektonskim uredima, te je uskoro pala odluka da krenemo u otvaranje vlastitog studija. Put koji smo odabrale je od početka bio izazovan, ali smatram da je za napredak u životu potrebno prihvaćati nove izazove, čak i pod cijenu neuspjeha. Često se za nečiji uspjeh želi prikazati kako se dogodio preko noći, ali nitko ne vidi rad i trud koji stoji iza svega toga. Svaki novi projekt nam predstavlja dodatnu motivaciju, iako je često dalek put od ideje do realizacije, uz brojne prepreke, a neprestanim radom i trudom pokušavamo odgovoriti na svaki izazov.

Na kojim projektima trenutno radite, a koji su u najavi?

Najviše radimo obiteljske kuće i kuće za odmor u okolici Splita, novogradnje i rekonstrukcije, a u najavi imamo i nekoliko zanimljivih interijera čijoj realizaciji se nadamo u sljedećoj godini.

Kakva je arhitektura u Hrvatskoj?

S obzirom na to da većinom radimo projekte u Dalmaciji, mogu komentirati ovdašnju situaciju u kojoj svakodnevno radimo. Iako se gradi na sve strane, arhitektura je pretežito loša. Novac i profit su glavni motivatori, i u takvom okruženju su kvalitetna arhitektura i prostor nisko na listi prioriteta. Urbanizam praktički ne postoji, pa tako svjedočimo nepripadajućim zgradama, novim kvartovima bez infrastrukture, devastacijama prirode… Postalo je nebitno kakav prostor ćemo ostaviti sljedećim generacijama, a arhitekt je postao nužno zlo potrebno za ishodovanje dokumentacije. Pozitivni primjeri se ostvaruju na mikrorazinama, uglavnom u vidu obiteljskih kuća, interijera ili manjih prostornih intervencija. U svjetlu svega toga nije jednostavno proizvesti dobru arhitekturu, te je uz samog arhitekta potreban i investitor kojemu glavni motivator nije novac, već kvalitetan prostor, kojoj god svrsi služio.

Imate li poruku za mlade arhitekte?

Mladim arhitektima želim poručiti da cijene sebe i svoj rad, jer ako ne cijeniš sebe neće te ni drugi cijeniti.

Za kraj, poruka za sve naše čitaoce.

Želim im poručiti da nastave čitati vaš portal. Također, ukoliko trebaju angažirati arhitekta, da pronađu onoga u kojeg imaju povjerenja. Povjerenje između arhitekta i investitora je najvažnije za proizvesti dobru arhitekturu, koliko god zvučalo kao klišej.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE