Kampus Infobip jedan je od prvih projekata na kojem je od faze razvoja pa do izgradnje za komunikaciju i vođenje projekta korištena platforma VOLUM3. Zgradu je gradilo 35 kompanija i sve su komunicirale kroz platformu: 139 korisnika je svaki dan koristilo softver.
Infobip je „unicorn“ IT kompanija sa sjedištem u Vodnjanu u Istri gdje je izgrađen i njihov prvi kampus. Uslijed snažne ekspanzije kompanije javila se potreba i za novim hibridnim kampusom u Zagrebu. Infobip je smješten na parceli na južnom rubu Zagreba, u „rurubijskoj“ zoni koja dotiče Novi Zagreb, neposredno uz koridor novoplanirane, no još neizvedene avenije koja će tangirati južni rub Zagreba. Riječ je o entropijskom i slabo reguliranom području sa stambenim zgradama niže gustoće izgrađenosti u kojem izostaje artikulirani javni prostor, ali i priroda.
Hibridan projekat
Projekat je hibridan na više planova. Investitor je uz urede zahtijevao i rezidencijalni dio za zaposlenike i goste, te druge popratne sadržaje poput kantine, prostora za rekreaciju i prostora za konferencije. Nadalje, zgrada prestižnog investitora s visokokvalificiranim zaposlenicima morala je kompenzirati sve nedostatke ambijenta bez urbanog konteksta i bez prirode. Zato je kampus zamišljen kao samodovoljni organizam koji osigurava svojim zaposlenicima sve što im je potrebno tokom radnog dana, pa i van njega. Hibridni karakter zadatka doveo je do koncepta „stacking-a“, slaganja prostorno-programskih elemenata jedan na drugi pri čemu ključnu ulogu u prostornoj dramaturgiji igraju prijelazne etaže: prizemlje i javna etaža između baze i vertikalnog bloka.
Betonska nosiva konstrukcija, ali i svi tehnički elementi: klimatizacija, protupožarni sistem i rasvjeta su jednakopravni i svi su pokazani u svojoj izvornosti.
Volumen zgrade je podignut od tla, a čitavo prizemlje je prozračna, otvorena i natkrivena garaža iz koje se ulazi u lobby. Prizemlje funkcioniše kao prelaz iz vanjskog svijeta u svijet korporacije. Troetažna baza zgrade sadrži uredske prostore organizirane oko velikog, zenitalno osvijetljenog interijerskog atrija koji služi kao auditorij i prostor socijalizacije. Atrij je ujedno i prostrana promenada, dok za brže uspinjanje služi skulpturalno stubište slobodno postavljeno uz rub atrija i izvedeno u crnom čeliku. Rute kretanja kroz atrij i stubište su komplementarne i spajaju se u vertikalnu kružnu vezu koja na sebe okuplja različite programske elemente. Pogledi prema atriju i auditoriju, te prema pročeljima nasuprotnih ureda stvaraju dinamičnu, urbanu atmosferu koja je kontrastna suburbiji okolice.
Iz trokatne baze prelazi se na javnu etažu koja je idući sektor vertikalne programske slagalice i prostorne dramaturgije zgrade. Javna etaža je prelazni prostor između uredske zone i smještajnih jedinica u vertikalnom bloku i na njoj se nalaze sadržaji koji korespondiraju s višestrukim funkcijama kompleksa: restoran, ujedno i prostor za kongrese i sastanke, te raskošna park-terasa s mikro-urbanizmom čije ulice i mali trgovi-separei meandriraju oko kultivirane prirode.
Uložen je napor u pažljivu koordinaciju svih građevnih elemenata
Dok je kompozicija cjeline pragmatična, maksimalni napor je uloženu u pažljivu koordinaciju svih građevnih elemenata i eksplicitno pokazivanje infrastrukture zgrade. I betonska nosiva konstrukcija, ali i svi tehnički elementi: klimatizacija, protupožarni sistem i rasvjeta su jednakopravni i svi su pokazani u svojoj izvornosti. Slično vrijedi i za eksterijer zgrade s ogoljenom betonskom konstrukcijom, staklenom ispunom i „screen-ovima“ postavljenima na pročelju gornjeg volumena. Umjesto primjene energetski često nedovoljno učinkovitih dvostrukih fasada, velike staklene plohe dvostruko su zaštićene od sunca jednostavnim graditeljskim rješenjima a ne tehnologijom: konzolama međukatnih ploča, te budućim zelenim plaštem koji će obgrliti kuću.
„Funkcionalna i konceptualna transparentnost“
I koncept „stackinga“, i eksplicitnost tektoničke i instalacijske strukture jednakopravno su doprinijeli oblikovanju zgrade. Tretman materijala i detalji nisu izdvojena tema, niti vrijede različita pravila za artikulaciju „arhitekture“ i „instalacije.“ Upravo suprotno, oni su evidentno projektirani sinkrono, kao ravnopravni slojevi. U kampusu Infobipa, jasno vidimo i razumijemo način na koji zgrada funkcionira kao cjeloviti prostorno-tehnološki organizam, pa možemo govoriti o „funkcionalnoj i konceptualnoj transparentnosti“. Takav pristup je bio moguć zahvaljujući integralnom BIM-projektiranju putem softverskih alata, od kojih su neki razvijeni u 3LHD-u, koji postavljaju nove paradigme projektiranja cjeline zgrade.
Ovaj projekat postavlja nova mjerila u korporativnoj arhitekturi u Hrvatskoj.
Projekat Infobipa postavlja nova mjerila u korporativnoj arhitekturi u Hrvatskoj. Kampus nudi poticajan radni ambijent, u entropijski pejzaž suburbije upisana je konceptualno i tehnički precizna arhitektura koji zagovara racionalne vrijednosti i podudarna je s ambicijama globalno relevantnog investitora. Kampus Infobipa pokazuje kako upravo peri-urbana zona ruba grada neopterećena pitanjima identiteta, istorijskog naslijeđa i drugim parametrima može biti prikladan poligon za arhitektonska istraživanja i testiranja samo-dovoljnih, ali ne i autističnih tipologija.
Kampus Infobip jedan je od prvih projekata na kojem je od faze razvoja pa do izgradnje za komunikaciju i vođenje projekta korištena platforma VOLUM3. Zgradu je gradilo 35 kompanija i sve su komunicirale kroz platformu: 139 korisnika je svaki dan koristilo softver. Generisali su (i riješili) više od 1700 pojedinačnih zadaća/taskova, više od 200 zapisnika sastanka. Izrađeno je više od 1200 nacrta, bez revizija, a tih revizija i izmjena bilo je više od 190. Sve predaje nacrta i kompletna radionička dokumentacija je predavana kroz VOLUM3.
Kampus Infobip
Broj projekta: 278
Ime projekta: Kampus Infobip
Program: poslovno
Status: realizacija
Datum početka projektiranja: 18.09.2018.
Datum završetka projektiranja: 25.10.2019.
Datum početka gradnje: 05.09.2019.
Datum završetka gradnje: 2021
Adresa: Utinjska ulica 29A, Klara
Grad:Zagreb
Država: Hrvatska
Geolokacija: 45°46’0” N, 15°57’24” E
Tip narudžbe: konkurs
Kvadratura parcele (m2): 7961
Kvadratura građevine (m2): 11948
Zapremina građevine (m3): 51588
Kvadratura tlocrta (m2): 2916
Nadmorska visina (m): 114.00
Investitor: Infobip d.o.o.
Autor: Studio 3LHD
Autor enterijera: Fabrika
Projektni tim: Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak, Paula Kukuljica, Marijana Pivac, Nikolina Muža, Jure Živković, Krunoslav Szorsen, Leon Lazaneo, Daša Manojlović, Koraljka Brebrić Kleončić, Ana Bjelić, Ida Ister
Saradnici:
Projekat konstrukcije: Ivan Palijan (Palijan)
Projekat konstrukcije fasade: Josip Červar (Stratura)
Fizika zgrade i projekat detalja: Mateo Biluš (AKFZ studio)
Projekt krajobraznog uređenja: Sanja Bibulić (Studio KAPPO)
Elaborat zaštite od požara: Maksim Carević (Inspekting)
Termotehničke instalacije, plinska instalacija: Ivica Zubčić (B.E.S.T. projekt)
Projekat vodovoda, odvodnje i hidrantske mreže: Milan Bobanac (Bobanac)
Elektroinstalacije, dojava požara i trafostanica: Mladen Stošić (Elektroplan)
Promet: Boris Leović (C5 KONCEPT)
Projekt vertikalnog transporta: Rok Pietri (PPN projekt)
Sprinkler instalacija: Nenad Semenov (APIN projekt)
Geodetski projekat: Marko Cindrić (GeoFocus)
Tehnologija vidljivih betona: Rok Ercegovič (PRO-S (Rok Ercegovič))
Troškovnik: Dinko Žele (Pro elemento d.o.o.)
Tehnologija kuhinje: Sandi Matković (Gastrotim)
3D vizualizacije: Branimir Turčić, Mario Harni
Fotografija: Jure Živković
Nadzor: PDM savjetovanje
Glavni izvođač: Radnik d.d., Križevci
Podizvođači: Zlaring, M.P. Pemont, Elektrorad, Alarm automatika, Apin, M.I. Hršak, Tehnoplast, Beton Lučko, Roplast, Oblikovanje prostora, Pendoor, Interijeri Buden, Gastro – Tim, Elitimo, FSB, Delight, Hella tehnika zaštite od sunca, Dives rasadnik i vrtovi, Geoservis As, Bagarić usluge