spot_img

Koje su razlike između betonskih i čeličnih stepenica?

Stepenice su ključni dio višespratnih građevina, bez obzira da li su to poslovne, industrijske ili stambene zgrade. 

Nije bitan samo dizajn, već i materijali od kojih se prave. Dok stepenice mogu biti napravljene od bilo kojeg materijala poput drveta i kamena, betonske i čelične stepenice se najčešće koriste u konstrukciji industrijskih i poslovnih zgrada. Evo koje su njihove sličnosti i razlike. 

Razlika između betonskih i čeličnih stepenica prije svega je u materijalima. Sami materijali su već uveliko poznati, ali ono što treba znati je da se prave na drugačiji način, a tu su i različiti troškovi. Čelične stepenice su obično laganije, jače i fleksibilnije u smislu dizajna. 

Čelik je legura sačinjena od željeza, ugljena i drugih materijala. Čelik, kad se koristi za stepenice, često je pocinkovan da bi se spriječile korozivne supstance da dopru do čelika. U drugim se slučajevima može koristiti nehrđajući čelik. 

Beton se sastoji od tri komponente: voda, agregati i cement. Cement služi kao povezivajući agent kada se pomiješa s vodom i agregatima, koji se onda izlijeva i stvrdnjava.  

Pored razlike u materijalu ove se stepenice koriste, obično, u različite svrhe. 

Čelične stepenice su popularne u stambenim građevinama, poslovnih zgrada i industrijskim područjima. Prave se i na izvanu ako su zaštićene ili već od nehrđajućeg čelika. Betonske se stepenice najčešće koriste na izvanu ali se mogu koristiti i kao baza stepenica u poslovnim ili stambenim zgradama, pa se onda prekrivaju drugim materijalima. Betonske se stepenice obično koriste za osnovnu vrstu stepenica, poput ravnih ili u obliku L. 

Jačina i izdržljivost

I jedan i drugi materijal je izdržljiv. Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke zavisno od okruženja u kojem se nalaze. Čelik je najstabilniji materijal koji se može koristiti za stepenice. Imaju visoku zateznu čvrstoću, tako da ne pucaju pod pritiskom. Pocinčani čelik za otpornost od korozije povećava izdržljivost, pogotovo u vanjskim uslovima i ekstremnim vremenskim uslovima. Čelik je skoro pet puta jači od betona i može nositi ekscesivnu težinu, a pored toga mogu se praviti od manje materijala. 

Beton ima visoku kompresivnu snagu, što znači da pruža otpor sili koja vrši pritisak. Međutim, nema zateznu čvrstoću poput čelika. Zbog toga se betonske stepenice obično prave s ugrađenom armaturom. Beton može izdržati veliku težinu i udare, a i ne hrđa. Pored toga, otporan je na vatru, zbog čega se često koristi za stražnje izlaze u slučaju požara. S obzirom da beton apsorbira vibracije, efikasan je kod blokiranja zvuka, zbog čega je idealan u školama ili bolnicama. Beton može zadržati toplotu, zbog čega je lakše podignuti njegovu temperaturu i smanjiti troškove električne energije. Iako vremenom puca, može se lako sanirati. 

Stepenice se mogu praviti od kombinacije betona i čelika, u kojem slučaju se koriste prednosti oba materijala. Čelične stepenice s betonskim gazištima često se koriste u poslovnim i stambenim zgradama. Čelik u stepenicama daje snagu bez prema, dok beton smanjuje buku, pruža otpor na požar i smanjuje troškove grijanja.

Oblaganje betonskih i čeličnih stepenica

Oblaganje stepenica proces je prekrivanja postojećeg gazišta (horizontalno i vertikalno) koristeći druge materijale poput drveta ili pločica. Obično se oblagaju stare stepenice radi osvježenja izgleda ili novog izgleda bez potrebe za novim stepenicama. I čelik i beton mogu se prekriti raznim materijalima. 

Oblaganje čeličnih stepenica lakše je i sigurnije od oblaganja betonskih stepenica. S obzirom da su čelične stepenice napravljene preciznije, tačne mjere uzimaju se prije nego što se pripreme obložni materijali. Oblaganje čeličnih stepenica je brže, a kvalitet je obično veći. 

Kad se oblagaju betonske stepenice, mora se uzeti uzorak svih stepenica i njihovih strana da bi materijal mogao tačno pristajati. S obzirom da su betonske stepenice rijetko precizne, oblaganje može biti teži zadatak. Pored toga, bušenje stepenica da se postave obloge oduzima vrijeme i riskantno je. Bušenje u metalnu armaturu može oštetiti integritet strukture. 

I jedne i druge stepenice lako se održavaju. Čelične stepenice nije potrebno puno održavati, obično samo oprati vapom. Betonske stepenice također ne zahtijevaju puno održavanja, mogu se samo pobrisati. 

Beton i čelik su oba veoma održiva materijala za građenje. Čelik se može 100% reciklirati i ima globalnu stopu recikliranja od preko 90%. Može se stalno ponovno koristiti bez utjecaja na čvrstoću i izdržljivost. Beton se može rušiti i ponovo koristiti u novim mješavinama.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE