spot_img

Osnovni principi za dostizanje nulte energetske kuće

Nulta energetska kuća (NZEB) može se definirati kao građevina koja proizvodi onoliko energije koliko i potroši.

Te građevine nude visoki performans uzimajući značajnu količinu energije iz obnovljivih izvora koji se proizvode na licu mjesta ili van lica mjesta.

Na tržištu postoji nekoliko alata i aplikacija za dizajn koji pomažu dizajnerima i projektantima stambenih i komercijalnih sektora da projektuju građevinu koja će imati nultu energiju. U Sjedinjenim Državama, Kalifornija i New York više se bave izgradnjom zgrada sa nultom energijom, čime doprinose manje od 10% ukupnih emisija u SAD-u.

Da bi se dostigle nulte energetske zgrade, prvi korak je pratiti standarde projektovanja, kako bi se uravnotežila neto potrošena energija za postizanje efikasnih zgrada sa nultom neto energijom.

Idući korak je stimuliranje potrošnje energije korištenjem različitih tehnika i alata za energetsko modeliranje za optimizaciju faktora zgrade kao što su orijentacija, temperatura, vlažnost, ukupna efikasnost sistema, itd.

Omotač zgrade visokih performansi koristi sve elemente vanjske ovojnice zgrade koja omogućava kontrolu na visokom nivou nad različitim varijablama unutar strukture, kao što su temperatura, vlažnost, zrak, buka i potrošnja energije. Sistem građevine visokih performansi jedan je od elemenata NZEB-a, gdje je glavni cilj smanjiti korištenje energije. Orijentacija građevine igra bitnu ulogu. Pored toga, koriste se nadstrešice da bi se spriječile direktne zrake sunca. Izolacija, premazi, duple fasade su samo neke od tehnologija koje se koriste za stvaranje idealnih uslova.

Mjere energetske efikasnosti provode se odabirom sistema adekvatne veličine za zgradu. Neke mjere koje se koriste za optimiziranje opterećenja hlađenjem:

  1. Rashladni uređaji visoke efikasnosti
  2. Podni sistem za distribuciju vazduha
  3. Pasivno hlađenje
  4. Kombinirano grijanje i struja
  5. Prirodna ventilacija
  6. Primjena termalnog skladištenja korištenjem materijala za promjenu faze

Kad se sistem isplanira i projektuje, idući bitan korak je puštanje u rad ovih sistema za upravljanje energijom. Ta faza mora osigurati da su ovi sistemi instalirani, kalibrirani i da rade shodno zahtjevima vlasnika. Mora uključivati sistem opterećenja hlađenjem, bilo koji obnovljivi sistem poput kontrolisanja sunca, vjetra, dnevnog svjetla, itd.

Dizajn NZEB-a za cilj ima proizvesti energiju koja se potroši u zgradi koristeći obnovljive izvore. Prve dvije mjere pomažu u konzumaciji manje energije. Mjere obnovljive energije su skuplje od prethodne dvije faze. Zbog toga projektanti moraju početi s prve dvije mjere i optimizirati nivo potrošene energije da bi se proizvela obnovljiva energija.

Različiti obnovljivi izvori energije su sunce, vjetar, biomasa i geotermalni sistemi.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE