spot_img

Prva Autodesk konferencija u Bosni i Hercegovini sa temom primjene BIM-a održana je u Sarajevu

Autodesk digtal transformation day sarajevo 2022

Prva Autodesk konferencija u Bosni i Hercegovini sa temom primjene BIM-a održana je u Sarajevu 28.4.2022 godine. Zamišljena kao mjesto susreta Autodesk korisnika koji svoje korisničke priče i iskustva o BIM-u žele da podijele i prikažu svoj put razvoja i transformacije kroz BIM proces. Konferencija je kroz program okupila korisnike iz različitih oblasti građevinskog sektora od mašinskih instalacija, konstrukcija, fasadnog inženjeringa do arhitektonskog projektovanja i geodezije.

Digitalna transformacija uveliko traje. Gdje smo u tom procesu transformacije? Kako možemo biti bolji i gdje ima mjesta za napredak? U tom procesu transfomacije BIM je neophodnost koju omogućavaju Autodesk alati.  Usvajanjem novih tehnologija rješavamo dosadašnje probleme u projektovanju kao što su gubljenja podataka, zatim nepovezanost tih podataka što samim tim onemogućava da imamo širu i jasnu sliku u svakom momentu gdje smo sa tim projektom. Veliki broj učesnika i različitih struka na jednom projektu od arhitekata, građevinaca, izvođača i investitora, potrebno je povezati tako da svi oni imaju pristup podacima koji su važni za njih a opet da oni mogu međusobno da komuniciraju i rješavaju uočene problema kroz sve faze projekta.

Realizacija projekata na način da se projektovanje i gradnja rade uporedno, vrlo često podrazumijeva da je u trenutku početka gradnje projektna dokumentacija razvijena do relativno niskog stupnja tehničke detaljnosti, te je samim tim podložna velikom broju izmjena. Koristeći tradicionalne metode i alate, veoma je teško osigurati kontrolu svih izmjena, usklađenost svih projektnih faza, tačnost potrebnih količina materijala i cijene same gradnje. Primjenom BIM-a se osigurava preciznost, brzina i fleksibilnost u kontroli tehničke ispravnosti samog projekta, ali i kontrola stvarnih troškova koje se proizvode svakom novom projektnom izmjenom.

Različite teme i oblasti iz kojih dolaze predavači pokazala nam je da je BIM u BiH uveliko prisutan i da nije u velikom zaostatku u odnosu na neke zemlje u regionu poput Hrvatske i Srbije koje su u ovoj oblasti dosta napredovale. Korisnici su prikazali koji su to sve izazovi BIM razvoja od HVAC instalacija (grijanje, ventilacija i klimatizacija), objekata kontrolisane temperature, fasadnog inženjeringa pa do FM (Facility Management) i geodezije. Naglašavajući koliko je važan „mindset“ u prihvatanju novih tehnologija i novog načina rada. Njihovi napredni načini rada uz Autodeskova softverska rješenja im je omogućilo da izađu i na inostrano tržište i da svoje poslovanje sada zasnivaju na projektima koji su širom svijeta, od Evrope, do Azije i Afrike.

U sklopu programa ADTD Sarajevo 2022 održan je i panel gdje su panelisti diskutovali na temu da li je BIM – moda ili potreba. Učesnici panela bili su Elma Krasny iz firma Walter AEC, Robert Krešo iz firme Alfa Therm i Muhamed Serdarević iz projektnog studia Normal Arhitektura. Korisnici koji niz godina rade u BIM-u podijelili su s nama svoja iskustva rada na domaćim i stranim projektima i izazove na koje oni nailaze na tom putu. Osvrnuli su se na stanje BIM-a u BiH i dali svoje viđenje oko toga šta je potrebno da BIM uzme više maha i na ovim prostorima. Moderator panela bio je Vedran Orešić iz kompanije Tech Data, koji je već čitavu deceniju povezan sa BIM-om na razne načine, kako kroz rad u projektnom studiu de Architekten Cie do saradnje sa različitim biroima na implementaciji BIM procesa.

Jedan od organizatora Autodesk konferencije bila je i BHS Informatika iz Sarajeva koja je ovlašteni Autodesk Reseller za BiH.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE