Čak i oni koji se ne smatraju velikim poznavateljima arhitekture lako prepoznaju impresivnu kolekciju Zaha Hadid građevina.
Njihov ikonični i futuristički izgled ističe se na više načina. Pravljene su sa savješću o okolini, što je za preminulu Hadid bilo nešto o čemu se ne može ni pregovarati. Iako su neke svjetske građevine, koje su itekako privlačne, poznatije zbog unikatne estetike nego njihove posvećenosti okolini, mnoga arhitektonska remek-djela iz moderne dobi okreću se prema održivosti.
U Australiji, na primjer, Kerstin Thompson Arhitekte nedavno su razvili prvi klimatski-osviješten projekat, napravljen da se prilagodi potencijalnim klimatskim katastrofama. Thompsonova firma nije jedina koja se okrenula mijenjajućoj okolini. Zaha Hadid Arhitekte radili su na najnovijem projektu – sjedištu Beeah Grupe u Sharjahu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima. To je net-zero čudo koje pravi ozbiljan korak u održivom dizajnu.
BEEAH Grupa, lokalna kompanija javno-privatnog partnerstva čiji je primarni fokus bio na okolišnim uslovima i upravljanju otpadom, zaposlili su ovu kompaniju iz Londona da dizajniraju njihovo novo sjedište. Zaha Hadid Arhitekte za zadatak su dobile stvaranje masivnog prostora koji je reflektirao ideale grupe i, skoro nakon decenije potpisivanja projekta, napokon je otvorio svoja vrata.
„Naš dizajn reflektuje fokus na održivost i tehnologiju BEEAH grupe, koji se nalaze u svakom aspektu građevine, od iskustva korisnika do efikasnih performansi i očuvanju resursa, uređenja i dizajna rasvjete“, kaže Sara Sheikh Akbari, direktorica projekta Beeah sjedišta. „Često istražujemo logiku i koherentnost prirodnog svijeta kad radimo na izgradnji novih okolina.“
Ta inspiracija je sasvim jasna nakon samo jednog pogleda na novu građevinu, koja izgleda kao kolekcija ručno-pravljenih međusobno povezanih dina. To je, naravno, i bila poenta. Akbari objašnjava: „Preovladajući vjetrovi su prirodno oblikovali i isklesali dine okolnog pustinjskog krajolika u konkavne površine i ostavili grebene na njihovim spojevima s ostalima koji su konveksni.“ BA sjedište Beeah-a odražavaju prirodne dine koje su raštrkane po okolnim pustinjama. Unikatni dizajn ZHA-a ne samo da imitira dine izgledom, već i optimizira okolišne uslove.
Projekat nije samo odgovor na mijenjajuću klimu, već radi i sve što može da se smanji negativni utjecaj čovjeka. Za početak, fotonaponski sistem pravi struju za potrebe građevine u toku ljetnih dana, „tako praveći ekscesivnu struju u toku mjeseci van sezone koja se onda ponovo vraća u mrežu,“ kaže Akbari.
Sjedište je također sačinjeno od materijala iz lokalnih izvora i recikliranih konstrukcija, s i eksternim sistemom obloženog betona armiranog staklenim vlaknima, koji je također lokalno proizveden. Taj sistem povećava toplinsku masu zgrade i odvodi toplinu iz unutrašnjosti, što je ključno na mjestima poput Sharjaha, koji svakodnevno premaši 37 stepeni celzijusa. U okolini se također nalazi sistem za tretiranje vode koji filtrira otpadnu vodu i smanjuje korištenje.
Cilj kompanije je da se udruže tehnologija i elementi održavanja na način na koji još nije viđen. Pametna gradnja ima mogućnosti samoučenja i samoizlječenja koji mogu predvidjeti popunjenost kako bi se automatski prilagodile postavke svjetla i temperature, optimizirajući energetsku efikasnost u velikoj mjeri. Drastične mjere imaju smisla za firme poput ZHA, koje konstantno gledaju naprijed na budućnost, i u estetskom smislu i smislu potencijalnih mogućnosti njihovog posla, a Beeah sjedište nije izuzetak.
Akbari kaže: „Novo sjedište je klimatski-osviještena građevina koja se stalno modulira, postajući pametnija i efikasnija, oslanjajući se na podatke unutar svoje žive laboratorije.“ I to je samo početak. Nadamo se da će nove firme širom svijeta uzeti stranicu iz ZHA knjige savjesnosti okoliša i primijeniti iste ili slične principe za življenje i rad. Zasad će biti dovoljne Zaha Hadid građevine raštrkane širom svijeta.