spot_img

Bijela kada – 6 funkcija zbog kojih ćete poželjeti da je koristite

U građevinarstvu oznaka BIJELA KADA predstavlja posebnu tehnologiju za izgradnju objekata bez bitumenske hidroizolacije.

Voda je jedna od najvažnijih supstanci koje poznajemo, jer omogućava život na našoj planeti. Mnogima od nas koji ne pate od njenog nedostatka, čini se samorazumljivom i nezanimljivom, jer je bez boje i okusa. Međutim, ako je bolje upoznamo, možemo vidjeti da ima mnoga zanimljiva fizičko-hemijska svojstva.

S druge strane, voda je i razarač. U materijalima kroz koje prolazi, izaziva truljenje i trajnu degradaciju, dok u stambenim prostorima izaziva stvaranje buđi i time pogoršava uslove života. Stoga je građevinska struka razvila niz sistema za zaštitu naših domova, kao i svih ostalih građevinskih objekata, od prodora vode.

Prezentacija bijele kade

U našem okruženju i dalje je najpoznatiji sistem u kojem koristimo bitumenske trake, koje se zavaruju na objekt, kao zaštita od prodora vode. U ovom slučaju, hidroizolacija je tanak vodootporni omot oko zgrade. Budući da je bitumen crne boje, ovaj sistem se zove CRNA KADA.

Predstavljamo Vam moderniju tehnologiju koja je u svijetu poznata već nekoliko decenija, a kod nas se počela koristiti nedavno. BIJELA KADA je efikasan sistem za zaptivanje objekata, u kome nema klasičnog hidroizolacionog omotača oko objekta. U ovom sistemu, nosivi armiranobetonski element preuzima i funkciju zaptivnog elementa i stoga ima dvostruku funkciju. Svi građevinski spojevi u objektu, kroz koje bi voda potencijalno mogla da teče ili curi, zaptivaju se zaptivnim trakama od različitih materijala: PVC, metala, hidrofilnih polimera. Cijeli sistem je dobio ime po svijetloj (bijeloj) boji betona.

Tri izazova i duplo više pogodnosti

Izgradnja objekta po sistemu BIJELE KADE je jedinstven izazov za građevinare i za nju se potrebno pripremiti, jer:

  1. potrebna je dodatna pažnja za ostvarivanje svih kontakata i proboja,
  2. potrebno je posvetiti veću pažnju prilikom ugradnje betona,
  3. beton mora biti vodootporan i mora imati manje skupljanje.

Međutim, ona ima i niz prednosti, od kojih su šest najvažnijih:

  1. jednostavna i jasno konfigurisana konstrukcija,
  2. niži troškovi izgradnje i održavanja objekta,
  3. kraće vrijeme izgradnje, jer se radovi mogu izvoditi neovisno o vanjskim temperaturama i nema potrebe za zaustavljanjem na niskim temperaturama, kao što je slučaj sa konvencionalnom hidroizolacijom,
  4. posebne mjere protiv klizanja vanjske membrane nisu potrebne jer je nema,
  5. klasični hidroizolacijski materijali vremenom propadaju, ovaj problem ne postoji kod bijele kade,
  6. u slučaju curenja, mjesto gdje se voda javlja obično je i mjesto kvara.

Ugradnjom vodonepropusnog betona u konstrukciju ne osigurava se nepropusnost cijele konstrukcije, već je potrebno voditi računa o odgovarajućoj projektnoj formi, geometriji konstrukcije i dizajnu svih potrebnih spojeva.

Raspored kontakata u konstrukciji zavisi od mnogih faktora, kao npr. nivo i pritisak podzemne vode, tip tla za temelje, tip temelja, konfiguracija konstrukcije, očekivani pomaci, ugradnja armature, očekivani razvoj hidratacijske toplote i, ne manje važno, vremenski planirani redoslijed betoniranja.

Svaki spoj predstavlja slabu tačku u konstrukciji, pa konfiguracija objekta treba da bude što ravnija, sa što manje udubljenja, jer složeniji raspored uvijek znači i teže zaptivanje i ranjivije spojeve.

Razlikujemo nekoliko tipova građevinskih spojeva, koje brtvimo na različite načine: dilatacijskim, termoplastičnim, elastomernim, kombiniranim ili metalnim trakama. Vertikalni virtuelni spojevi mogu se zaptivati i elementima (npr. cijevima), koji slabe poprečni presjek vertikalnog elementa, što dovodi do stvaranja pukotine upravo na ovom mjestu i istovremeno je zaptiva. Važno je da svi spojevi i zaptivni elementi u istoj ravni budu međusobno povezani.

Njemačka u Europi ima najrazvijeniji sistem za korištenje građevinskih zaptivnih traka za vodootporne betonske konstrukcije, a samim tim i sistem DIN standarda, koji definiše oblike zaptivnih traka, svojstva materijala i kriterije za izbor i ugradnju odgovarajuće zaptivne trake (DIN 18197).

Beton za bijelu kadu

Prilikom izrade bijele kade moramo odabrati odgovarajuće materijale za proizvodnju betona i osigurati ispravnu tehnologiju ugradnje.

Ako betonski konstrukcijski element treba da preuzme funkciju zaptivanja, takav element mora ispunjavati najmanje dva kriterija:

  • Vodonepropusnost najmanje klase PV II (SIST 1026),
  • Maksimalna širina pukotina 0,2 mm

Koristimo beton klase čvrstoće najmanje C25/30, stepen izloženosti određuje projektant. Za hidroizolaciju su važni gust cementni kamen, kameni agregat gustog sastava i dobro prianjanje između cementnog kamena i agregata. Gusti cementni kamen postiže se upotrebom visoko efikasnih reduktora vode, koji omogućavaju smanjenje vodocementnog omjera, što također djelimično utiče na manje skupljanje betona, a samim tim i na manji rizik od pucanja. Aditivi za ekspanziju ili dodaci za smanjenje skupljanja SRA (Shrinkage Reducing Admixtures) često se koriste za smanjenje skupljanja betona uslijed sušenja. Osim toga, moraju se poduzeti i druge mjere za ograničavanje pukotina, posebno odgovarajuća armatura, veličina i oblik elementa koji se betonira. Betoniranje se mora odvijati bez neplaniranih prekida i zagušenja, a ugrađeni beton ne smije imati veće anomalije. Nakon ugradnje betona u konstrukciju, potrebno je voditi računa o pravilnoj njezi.

Uspješan projekat na Međunarodnom aerodromu Nikola Tesla u Beogradu

Prije dvije godine započeli su obimni radovi na rekonstrukciji aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, uključujući izgradnju novog modernog C terminala. Retencioni bazen je izrađen tehnologijom bijele kade, gdje su za zaštitu građevinskih spojeva korištene zaptivne trake HydroBlocker Tekatrak D 24, HydroBlocker Tekatrak DA 24 i HydroBlocker Tekatrak BV2-160.

Glavni izvođač radova na izgradnji terminala je Vinci Terna JV Construction, a Brigate iz Beograda jedan je od domaćih podizvođača koji je izveo bijelu kadu.

Kod izvođenja betonskih konstrukcija po sistemu bijele kade nema mjesta improvizaciji. Izgradnja i izvođenje moraju biti stručno planirani, a TKK vam nudi podršku pouzdanim proizvodima, tehnološkim rješenjima i/ili pripremom odgovarajućeg sastava za beton prema traženim specifikacijama.

Za više informacija o bijeloj kadi i pratećem asortimanu TKK proizvoda pišite na e-mail adresu: hasan.spahic@tkk-group.com ili pozovite 00387 (0)63 392 788.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE