Duboka greda je greda koji ima dubinu usporedivu s dužinom raspona.
Iz tog je razloga potrebno poznavati dizajn elemenata – zbog posmičnog savijanja poprečnog presjeka i kombinacija dijagonalnih i savojnih napetosti unutar dubokog stuba. Prema Eurokodu 2, duboka greda se definiše kao jedan od elemenata čiji je efikasni raspon tri puta manji od cijele dubine.
Osnovni princip koji leži u osnovi dizajna uskih greda je da je raspodjela naprezanja po presjeku proporcionalna udaljenosti od neuralne ose savijanja, tj. ravni presjeci poprečnog presjeka grede okomito na njegovu os ostaju ravni nakon što se greda savije.
Međutim, ovaj pojam se primjenjuje samo na duboke grede u ograničenoj mjeri, što rezultira dizajnom koji često nije konzervativan.
Za grede s manjim omjerima dužine i dubine, iskrivljenost sekcije je važna, a što je manji omjer dužine i dubine, to su jasnije devijacije od teorije linearnog naprezanja. Za grede koje imaju omjer dubine i dužine manji od 2.5, divergencija od osnovne hipoteze linearnog naprezanja treba se uzeti u obzir. Opterećenje se prenosi do potpore putem sile kompresije koja kombinira opterećenje i reakciju.
Prema implikacijama, kada se poredi s čistim savijanjem, distribucija naprezanja se više ne smatra linearnim, a posmične deformacije postaju izražene. Mnoge su države uvele pravila ovog dizajna zbog aspekata u regulacijama dizajna, zbog toga što se duboka greda ponaša drugačije od uske grede.
Strukturno ponašanje jednokrake duboke grede nakon što napukne napregnuti beton slično je ponašanju vezanog luka. Sila kompresije u središtu luka diže se od oslonca do visine na kruni koja je jednaka otprilike polovini raspona grede. Budući da su moment savijanja i krak poluge vrlo slični duž grede, sila zatezanja u vezici je u suštini konstantna duž njene dužine. Strukturno ponašanje neprekidne duboke grede slično je ponašanju zasebnog sistema vezanog luka za svaki raspon, uparen sa sistemom ovjesa koji je centriran iznad svakog unutrašnjeg oslonca.