spot_img

Materijali u građevinarstvu, koje svaki arhitekta treba poznavati

Materijalnost zgrade je ono s čime naša tijela imaju direktni kontakt; hladna metalna drška, topli drveni zid i tvrdi stakleni prozor stvorili bi sasvim drugačiju atmosferu ako bi, recimo, bila tvrda staklena ručka, hladni metalni zid i topao drveni prozor. Materijalnost je jednako važna kao i oblik, funkcija i lokacija – ili bolje rečeno, neodvojiva od ova tri navedena faktora.

Donosimo kompilaciju materijala koji bi trebali biti dio dizajnerskog rječnika svih arhitekata, od poznatih (poput betona i čelika) do materijala koji možda nisu poznati svim čitateljima:

Beton

Beton je najčešće korišten građevinski materijal na svijetu, što ga čini dobrim polaznim materijalom za upoznavanje. Međutim, on također ima značajne utjecaje na okoliš, uključujući CO2 otisak i do 5% širom svijeta. Da biste što bolje upoznali projektovanje s betonom, Concrete Center ima zbirku korisnih izvještaja, od kojih su mnogi besplatni pri registraciji.

Gips

Gips je nastao prije 100-200 miliona godina i po svom hemijskom sastavu je kalcij sulfat – njegova formula glasi CaSO4xH2O. Nastao je taloženjem pri isparavanju vode u plitkim morskim uvalama širom zemljine kugle. Od njega je moguće napraviti gotovo sve: zidove, plafone, ukrase…

Drvo

Jedan od najstarijih, najoriginalnijih građevinskih materijala širom svijeta je, naravno, drvo. Materijal počinje poprimati nove oblike zahvaljujući inženjerskim drvenim proizvodima, a sa visokim zgradama, pa čak i prozirnim karakteristikama, ovaj se raznovrsni materijal podiže na nove visine. reThink Wood ima veliku zbirku izvora koji bi mogli olakšali dizajn drvetom.

Čelik

Čelik se obično koristi za pojačanje, ali može služiti i kao efektivni omotač zgrade. Wiki SteelConstruction.info nudi sve što bi se eventualno trebalo znati o projektovanju s čelikom.

Plastika

Iako se čini kao jeftin, neodrživi materijal, ne treba tako brzo suditi o mogućnostima koje plastika nudi. Proizvodimo toliko toga od plastike; pa zašto ne reciklirati u arhitektonske svrhe ili bioplastiku? Šta je s cijelim novim svijetom koji dolazi s 3D printom? Američko hemijsko vijeće ima veliki pregled plastike kao materijala, kao i njihove upotrebe u arhitekturi, s linkovima za detaljnije resurse za svaki pojedinačno.

Kamen

Drugi materijal koji se koristi generacijama na određenim geografskim lokacijama širom svijeta, je kamen koji ima široku raznolikost tekstura, boja i čvrstoća. Unatoč teškoj, čvrstoj materijalnosti, još uvijek se može raditi s njim kako bi se postigli različiti oblici. Institut građevinskog kamena raspolaže raznim resursima, uključujući činjenice i specifikacijske listove za najčešće vrste kamena koji se koriste u gradnji.

Staklo

Najčešće korišten materijal za postizanje transparentnosti i svjetlosti je bez sumnje staklo, jedno od najčešće korištenih fasadnih elemenata savremene arhitekture. Neki čak pokušavaju proširiti svojstva stakla kako bi stvorili “inteligentno” primjenjivo staklo. PPG stakleni edukacijski centar je izvrsno mjesto za naučiti više o ovom materijalu.

Cigla

Unatoč njenom krutom, pravougaonom obliku, gradnja pomoću ovog materijala pokazala je iznimne konstrukcije. Inovativni mislioci također pronalaze nove načine uključivanja aktivne održivosti u ove male građevinske elemente. Udruga za razvoj cigle ima zbirku resursa za što detaljnije upoznavanje ovog materijala.

Kevlar

Materijal jači od metalnog oklopa, s izvanrednom rastezljivošću, Kevlar se koristi pri izgradnji velikih konstrukcija. S manjom krutosti od čelika, ovaj materijal bi mogao reformisati način na koji razmišljamo o velikim nosivim konstrukcijama. Kao o relativno novom materijalu u arhitektonskoj praksi, postoji nekoliko obimnih izvora informacija, ali ovaj članak i isječak iz knjige Material Architect Johna Fernandeza dobro je mjesto za početak.

Bambus

Korištenje bambusa općenito se diktira geografskim položajem arhitektonskog projekta. On je nevjerojatno fleksibilan, čvrst, održiv materijal koji može biti koristan na mnoge načine.

Karbonsko vlakno

Razmišljanje o novim materijalnim nastojanjima dovodi nas do karbonskih vlakna: pet puta jači od čelika, dvostruko krući, a teži znatno manje. Sastav karbonskog vlakna čini ga fleksibilnim za rad, omogućujući mu široka oblikovna svojstva u zavisnosti od Vaših zahtjeva.

Fotonaponske ćelije

Zbog razvoja fotonaponske tehnologije, ćelije se više ne moraju postavljati isključivo na krov. Dizajnerski priručnik Međunarodne energetske agencije za fotonaponske sisteme u zgradarstvu dostupan je besplatno na internetu.

Zemlja

Zemlja je među najstarijim građevinskim materijalima koje možemo zamisliti zbog svoje gotovo univerzalne dostupnosti i relativne jednostavnosti upotrebe. Može se zbijati u kalupe, kao i stvarati slobodne forme.

Otpad

Proizvodimo ogromnu količinu otpada koji pokriva veliki raspon materijala. Upoznavanje otpada izvrsna je ideja za buduće arhitekte. Bez obzira na to pretvaraju li se opušci cigareta u građevinske materijale ili ugrađuju li se plastične boce u zidove otporne na potres…

Slama

Stvaranje pasivnog toplinskog okoliša, zaštita od kiše ili uklapanje u sličan prirodni okoliš, samo su neke od prednosti slame kao građevinskog materijala. Nije ni čudo da su krovovi od slame bili toliko popularni u prošlosti.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE