Postoji određeni rijedak osjećaj koji svi arhitekti dijele nakon što napuste školu: oni ne znaju šta znaju. “Dizajn?” – Ne baš. “Tehnički detalji?” – Trebat će vam stručnjak za to. “Možete li ovo graditi ispočetka?” – Još uvijek trebam neku praksu.
Dakle, šta stvarno znaju? U nastavku donosimo šest vještina koje svaki arhitekta posjeduje, a da ih vjerovatno nije ni svjestan…
Sposobnost apstraktnog rasuđivanja
Da biste čak i započeli projekt, trebate imati sposobnost potpuno apstraktnog prostornog rasuđivanja da biste dobili jasnu predodžbu o trodimenzionalnim komponentama potrebnim za ispunjavanje praznih prostora ili za preoblikovanje. Ovaj način razmišljanja možete vidjeti u bilo kojem arhitektonskom dizajnu koji sadrži znatnu količinu informacija. Za mnoge ljude je izazov da shvate apstraktnu misao, ali za arhitekte, stvoriti apstraktnu ideju fizičkog prostora, staviti ga na papir, i moći objasniti je jedan običan radni dan.
Razumijevanje višedimenzionalne kvalitete života koju prostor može ponuditi
Postoji cijeli svijet razlike između osnovnih skloništa naših predaka i današnjih stanova. Dnevni prostori po sebi ne zadovoljavaju sve naše potrebe, a arhitekte razumiju kvalitetu života kao višedimenzionalnu analizu. Uzima se u obzir sve: od rasvjete, postavljanja, razmjera, boja, materijala, ventilacije, izolacije, konstrukcije i tekstura. Isto vrijedi i za urbano planiranje: postoji niz nevidljivih varijabli koje svi uključeni razmatraju kako bi osigurali uspjeh.
Ideja svemogućeg arhitekte učinila je više štete nego koristi arhitektama kao profesionalcima. Bio je to prasak samopouzdanja, a ne sposobnosti: sposobnost integriranja različitih disciplina i stadija, da shvate da dobar dizajn ne prestaje: prodavati vašu ideju, planirati vašu izgradnju, razumjeti vaš dizajn i kombinirati specijalitete. Naravno, to je bio način da se podigne samopouzdanje arhitekata iz prošlosti, ali danas znamo da ova priča ne vodi nikuda.
Soft skills
Društvo neće dati propusnicu samo zato što ste arhitekt. Arhitektura je toliko o pregovorima i integraciji kao i o stvaranju. Morate razgovarati s klijentima, građevincima i stručnjacima. Svaki od njih donosi nešto važno i zato arhitekti trebaju takozvane meke vještine (soft skills) za predstavljanje projekata, integraciju ideja i prihvaćanje izmjena.
Dizajn mišljenje
Ako ste u zadnje vrijeme razgovarali s nekim iz poslovnog svijeta, vjerovatno je da su spomenuli dizajn mišljenje bez da su znali da ste arhitekt. To je koncept koji dolazi izravno iz ove linije rada. “Možda je to način razmišljanja i integracije – što nazivamo projektom – koji uključuje ogromnu količinu informacija koja počinje s jednim praznim listom. To je ono što nas čini objektom promatranja s drugih područja”, rekao je španjolski arhitekt Juan Herreros u svom govoru o “Dizajn mišljenju”, metodologiji koja se može naći na cijelom polju inovacija.
Dizajn
Posljednje, ali ne manje važno, je dizajn. Ne morate biti Leonardo DaVinci da biste pronašli besprijekoran dizajn, ali je temeljno da arhitekt može ilustrirati svoje koncepte putem nacrta, bilo da se radi o prostoručnoj skici ili računalu; međutim, znanje o tome kako nacrtati nudi mnoštvo prednosti, naročito kada je u kombinaciji s tehničkim mišljenjem. Ova kombinacija je temeljna tokom procesa projektovanja, od nacrta do prvog položenog kamena. Osim toga, uvijek je plus klijentima pokazati ručno izrađene radove. To čini vašu ideju još briljantnijom!
m-Kvadrat