spot_img

Dragana Popić: Projektovanje je proces koji treba da zadovolji i pomiri više strana i aspekata 

Projektovanje je proces koji treba da zadovolji i pomiri više strana i aspekata. Sa jedne strane, tu  je Investitor za svojim zahtjevima, ciljevima, potrebama, željama i ograničenjima a sa druge projektant, izvođač i svi korisnici projektovanog prostora-kako sadašnji tako i budući. 

Predstavljamo vam Draganu Popić, dia. Posljednjih 18 godina, kao član projektantskog tima,  radi u porodičnoj firmi „Integroprojekt“ d.o.o. Banja Luka. U svojoj dugogodišnjoj karijeri imala je priliku da radi na izradi projektno-tehničke dokumentacije za objekte svih namjena: individualne i kolektivne stambene i stambeno-poslovne objekte,  poslovne objekte, sakralne objekte, rekonstrukcije, dogradnje i sanacije, javne prostore,  enterijere te konkursna rješenja. Čitajte u nastavku ovog teksta.

 

Za početak predstavite nam se ?

Zovem se Dragana Popić, rođena sam 18.05.1978. Nakon završene Gimnazije, školovanje nastavljam na Arhitektonskom-građevinskom fakultetu u Banjaluci. Tu sam, kao stipendista tadašnjeg Urbanističkog zavoda, diplomirala kao student prve generacije arhitektonskog smijera.  Svoju karijeru započinjem u projektnom birou „Projekt“ ad Banja Luka, gdje sam imala priliku da se po prvi put susretnem sa veoma zanimljivim projektima i realizacijama. Posljednjih 18 godina, kao član projektantskog tima,  radim u porodičnoj firmi „Integroprojekt“ d.o.o. Banja Luka. U svojoj dugogodišnjoj karijeri imala sam priliku da radim na izradi projektno-tehničke dokumentacije za objekte svih namjena: individualne i kolektivne stambene i stambeno-poslovne objekte,  poslovne objekte, sakralne objekte, rekonstrukcije, dogradnje i sanacije, javne prostore,  enterijere te konkursna rješenja. Udata, majka dvije prekrasne djevojčice.

Šta je za vas ‘arhitektura’?

Arhitektura je inženjerski spoj umjetnosti, elegancije, kreativnosti i dizajna, fenomen prostora i vremena, balans  želje, potrebe i mogućnosti, simbioza lijepog, racionalnog i funkcionalnog. 

Odakle crpite inspiraciju za svoje projekte?

Svaki projekat predstavlja novi izazov, sopstveno pomjeranje granica do tada urađenog, unikatno  istraživanje, jedno potpuno jedinstveno  iskustvo. Ja volim da posmatram, zapažam i analiziram, i to upijam,  te po potrebi, često te pohranjene uspješno riješene modele nesvjesno konsultujem. Ima jedna anegdota vezana za ovu temu… Dobili smo zadatak od Gradske Uprave Banja Luka da uradimo projektno-tehničku dokumentaciju za natkrivanje atrijuma u zgradi Gradske Uprave. Uslijedio je ustaljeni proces: izrada idejnog projekta i prezentacija, razrada dokumentacije i na kraju izvođenje i realizacija zamišljenog. Radilo se o prostoru koji je poprilično male kvadrature, a koji je trebao poslužiti u  svrhu održavanja određenih svečanosti i ceremonija. Predmetni prostor preko staklene stijenke  čitavom dužinom tangira komunikaciju koja vodi do najfrekventnije prostorije – prijemne kancelarije. Obzirom na svoj položaj u objektu,  trebao je biti riješen kao  vrlo atraktivan ambijent kako za zaposlene, tako i za građane, posjetioce i korisnike usluga Gradske Uprave. Odlučili smo se za motiv vode i fontane koja predstavlja svojevrsnu scenografiju centralnog prostora oko kojeg su formirane lučne tribine. Dugo vremena nakon što je atrijum izveden,  percipirala sam izvjesnu analogiju koji element fontane ima sa fontanom koja se nalazi ispred objekta Doma vojske u Banja Luci. Inače, Dom vojske sa svojim vanjskim uređenjem predstavlja za mene vrhunsko arhitektonsko ostavarenje – elegantno, decentno i nenametljivo. Bio je to za mene očigledan primjer koliko zapravo podsvijest radi za nas, iako bih u ovom konkretnom slučaju voljela da nije bilo tako.

Šta je za Vas najvažnije prilikom projektovanja?

Projektovanje je proces koji treba da zadovolji i pomiri više strana i aspekata. Sa jedne strane, tu  je Investitor za svojim zahtjevima, ciljevima, potrebama, željama i ograničenjima a sa druge projektant, izvođač i svi korisnici projektovanog prostora-kako sadašnji tako i budući. Primarni zadatak arhitekte je da Investitor i krajnji korisnik budu na koncu zadovoljni sa svojom investicijom. Prava je vještina, složiće se mnoge moje kolege, da projektant, u okvirima zadatih ograničenja, pruži prihvatljiva rješenja svakoj zainteresovanoj strani u ovom složenom procesu i pri tom, barem u nekom segmentu, pomjeri svoje granice postavljene dosadašnjom praksom u razvojnom toku projektovanja.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE