Izgrađene u dobi kada je Egipat bio jedna od najmoćnijih i najbogatijih civilizacija na svijetu, piramide – a posebno Piramide u Gizi – neke su od najveličanstvenijih struktura na svijetu, koje su napravljene ljudskom rukom.
Njihova masivna skala refleksija je unikatne uloge koju je faraon ili kralj imao u drvenoj egipatskoj zajednici. Iako su izgrađene hiljadama godina unazad, i dan danas stoje i pružaju kartu za povratak u budućnost, a samim tim i uvid u građevinarstvo i arhitekturu tadašnjeg svijeta.
Od početka Ranodinastijskog perioda, kraljevske grobnice urezivane su u kamenja i prekrivane ravno-krovnim pravougaonim strukturama koje se još zovu „mastabas“, a bile su prethodnici piramida. Najstarija poznata piramida u Egiptu izgrađena je 2630. g. pr.n.e. u Sakari, za treću dinastiju Kralja Džozera. Tokom Džozerove skoro 20-godišnje vladavine, graditelji piramida sastavili su šest stepenastih slojeva kamena (za razliku od opeke od blata, kao i većina ranijih grobnica) koji su na kraju dostigli visinu od 62 metra, i to je bila najviša građevina svog vremena. Stepenička piramida bila je okružena kompleksom dvorišta, hramova i svetišta. Nakon Džozera, stepenička piramida postala je norma za kraljevske pokope. Najranije izgrađena „prava“ grobnica (koja je imala ravne strane, nije imala stepenie) bila je Crvena piramida u Dahšuru. Nazvana je po boju krečnjačkih blokova korištenih za izgradnju jezgre piramide.
Velike Piramide u Gizi
Niti jedna piramida nije poznatija od Velikih piramida u Gizi, smještenih na platou zapadne obale Nila, na vanjskim rubovima modernog Kaira. Najstarija i najveća od tri piramide, poznata kao Velika piramida, jedina je preživjela struktura od poznatih Sedam svjetskih čuda drevnog svijeta. Stranice piramide su otprilike 230 metara duge, dok je originalna visina piramide bila 147 metara, čineći je najvišom piramidom na svijetu. Tri manje piramide napravljene za kasnije kraljice faraona stoje do Velike piramide, a grobnica koja je u blizini pronađena sadrži prazan sarkofag majke jednog od faraona. Poput drugih piramida, Velika piramida okružena je mastabastima, gdje bi se članovi porodice ili ‘oficiri’ kralja kopali, da bi ga ispratili na onaj svijet.
Srednja piramida u Gizi izgrađena je za faraonskog sina, i to je druga najviša piramida u Gizi. Unikatni dodatak unutar ovog kompleksa je Velika Sfinga, statua čuvara izrezbarena u krečnjaku, s glavom čovjeka i tijelom lava. Bila je najveća struktura drevnog svijeta, 73 metra duga i 20 metara visoka.
Najjužnija piramida najniža je od tri piramide (66 metara) i prethodnik je mnogih manjih piramida koje će se kasnije graditi.
Ko ih je gradio?
Iako neke popularne verzije historije navode da su piramide izgradili robovi ili stranci koji su bili natjerani na rad, dok skeleti iskopani blizu područja pokazuju da su radnici zapravo bili domoroci, tj. domaći egipatski agrikulturni radnici koji su na piramidama radili u periodu kada je Nil prekrivao većinu okolnog pdručja. Otprilike 2.3 miliona blokova kamena (od kojih svaki teži otprilike 2.5 tona) moralo se izrezati, prevesti i sastaviti da bi se izgradila Velika piramida. Drevni grčki historičar zapisao je da je bilo potrebno 20 godina za gradnju i trebalo je 100.000 ljudskih snaga, iako kasniji arheološki pronalasci navode kako je u pitanju bili ipak oko 20.000 ljudi.
Pljačkaši grobnica i drugi vandali u drevnim i modernim vremenima uklonili su većinu tijela i pogrebne robe iz egipatskih piramida i opljačkali njihovu spoljašnjost. Lišene većine svojih glatkih bijelih krečnjačkih obloga, Velike piramide više nemaju svoju prvobitnu visinu; Velika piramida je, na primjer, visoka samo 137 metara. Bez obzira na to, milioni ljudi nastavljaju da posjećuju piramide svake godine, privučeni njihovom visokom veličinom i trajnom privlačnošću bogate i slavne prošlosti Egipta.